Reklamační podmínky

Pouze dodržením níže uvedených skladovacích a manipulačních podmínek pro izolační dvojskla mohou být případné reklamace uznány.

Každý odběratel izolačních skel musí vytvořit řádné skladovací podmínky, tím zaručí dlouhodobou životnost izolačních dvojskel i svých výrobků : okenních jednotek a zajistí si oprávněné a rychlé reklamační řízení. V případě oprávněného nároku uplatněném v rámci reklamačního řízení, výrobce podle své volby vadu odstraní nebo do místa původní dodávky dopraví nový výrobek.Výrobce zárukou nepřebírá závazek k úhradě za náklady vzniklé v rámci výměny reklamovaného výrobku ( další náklady na dopravu, montáž a demontáž ).

Za závadu se nepovažuje:

Výskyt interferencí

U izolačního dvojskla mohou vzniknout interference ve formě spektrálních barev. Optické interference jsou charakteristickým jevem překrývání dvou nebo více světelných vln při setkání v jednom bodě. Vznikají náhodně a nedají se ovlivnit.

Efekt dvojskel

Izolační dvojsklo má uzavřený objem vzduchu, jehož stav je určen barometrickým tlakem vzduchu. Po zabudování, při změnách teploty, tlaku vzduchu vznikají krátkodobé konkávní nebo konvexní prohnutí jednotlivých tabulí a tím i optická zkreslení. Tento jev je fyzikální zákonitostí všech izolačních jednotek.

Anizotropie u tvrzených skel

Vzniká u skla, které bylo ošetřeno předpínacím procesem. Rozdílnými zónami napětí vzniká dvojitý lom světelných paprsků, zviditelňují se spektrálně barevné kruhy, motivy mraků apod.

Kondenzace na vnějších plochách (rosení)

Tvorba rosy na tabuli izolačního skla směrem do místnosti je určena hodnotou "k" , vlhkostí vzduchu a vnitřní a vnější teplotou. Orosení tabulí je podporováno omezenou cirkulací vzduchu, záclonami atd. U izolačního dvojskla s obzvlášť vysokou tepelnou izolací se může krátkodobě tvořit ros na venkovní straně skla tehdy, když je vnější vlhkost velice vysoká a teplota vzduchu je vyšší, než teplota povrchu tabule.

Smáčivost skel

Smáčivost povrchu vnější strany izolačního skla může být rozdílná, např. kvůli obtisku válců, prstů, etiket, vyhlazovacím prostředkům apod. při vlhkém povrchu skla způsobeném rosením, deštěm nebo vodou při čištění, se může rozdílná smáčivost stát viditelnou.

Izolační sklo s meziokenními příčkami

Nelze zabránit důsledkům vyplívajícím ze změn délky meziokenních příček, způsobených změnou teploty v meziskelní dutině. Viditelné řezy pilou a nepatrné odloupávání barvy v oblasti řezu jsou podmíněny výrobou. Odchylky od pravoúhlosti v rozdělených polích je nutno hodnotit při zohlednění výrobních a montážních tolerancí. Při nepříznivých vlivech okolí se mohou občas u příček vyskytnout klapavé zvuky.

Prasklina ve skle

Přetížení nenadálým cizím působením, např. rána, náraz, tepelně indukované napětí nebo pohyby konstrukce rámu, příp. kontakty s konstrukcí při používání, mohou vést k lomu skla. Pokud by bylo pnutí skla přítomno již před zpracováním, toto zpracování by nebylo možné, sklo by se nedalo řezat atp. Lom skla není žádný důvod k reklamaci v rámci naší záruky.

Izolační sklo s mezi-skelními příčkami

Z hlediska estetiky a rozdělení plochy se používají dělící okrasné mřížky (šprosny), které jsou různých šířek a tloušťek v široké škále.

Klepání mřížek při manipulaci s okny, dveřmi nebo drnčení při projíždění těžkých automobilů po blízké komunikaci není na závadu a vyplývá to z technologie výroby a použitých materiálů. Každý zákazník musí s klepáním počítat.

K omezení klepání se používaly protivibrační-silikonové čočky, které se nalepují na křížení mřížek. Při použití silikonových čoček může dojít:

  • k jejich stlačení až po popraskání
  • posunutí po oblém povrchu mřížky, výjimečně až k jeho spadnutí
  • vlivem UV záření může dojít k jejich nažloutnutí

V žádném případě není narušena užitná hodnota izolačního dvojskla nebo jeho tepelně izolační vlastnosti. Na základě znaleckých posudků bylo zjištěno, že účinnost použití antivibračních čoček nebyla vždy 100%.

S klepajícím zvukem meziskelní mřížky je třeba počítat a je nutné zákazníka na tuto skutečnost upozornit již při uzavírání zakázky aby se předešlo budoucím reklamacím.

Jakákoliv mřížka nebo DUPLEX zhoršují hodnotu koeficientu prostupu tepla a nikde se neměří ani neuvádí o kolik. Z podstaty těchto prvků vyplývá, že tvoří tepelný most uprostřed dvojskla. Nelze zabránit důsledkům vyplývajícím ze změn délky meziokenních příček způsobených změnou teploty v meziskelní dutině. Viditelné řezy pilou a nepatrné odlupování barvy v oblasti řezu jsou podmíněny výrobou. Odchylky od pravoúhlosti v rozdělených polích je nutno hodnotit při zohlednění výrobních a montážních tolerancí.

Kvalita meziskelních příček

  • Maximální odchylka rastru polí:
  • do 1 m délky +/- 2 mm
  • nad 1 m délky +/- 3 mm
  • Maximální odchylka křížových a ostatních spojů +/- 1,5 mm

Škráby, skvrny, otřepy, nečistoty

  • povoleny nerozeznatelné při běžném pohledu za denního světla ze vzdálenosti 1m.
  • u ohýbaných meziskelních příček povolena deformace tvaru profilu příčky + mírné zvlnění profilu , které je dáno fyzikálními vlastnostmi materiálu

Pro meziskelní mřížky dle typu platí:

HELIMA 2000 (18 mm, 26 mm, 45 mm): použití pouze u meziprostoru širšího jak 12 mm včetně.

HELIMA 8 x 1,5 (8 mm): použití pouze u meziprostoru širšího jak 12 mm včetně, maximální velikost pole : 70 x 70 cm.

HELIMA DUPLEX (20 mm, 24 mm, 30 mm): použití pouze u meziprostoru širšího jak 12 mm včetně.

Kondenzace vody na vnějších plochách

ČSN EN ISO 1279 -1 SKLO VE STAVEBNICTVÍ – IZOLAČNÍ SKLA v příloze je uvedeno:

C.3 Vnější kondenzace

Vnější kondenzace na izolačních sklech se může objevit jak uvnitř tak vně budovy. Pokud nastane uvnitř budovy, jde většinou o vysokou vlhkost v místnosti, společně s nízkou vnější teplotou. Kuchyně, koupelny a jiné prostory s vysokou vlhkostí jsou zvláště citlivé. Pokud nastane vně stavby, jde o kondenzaci způsobenou noční ztrátou tepla vnějšího povrchu skla vyzářeného infračerveným zářením vůči jasné obloze, společně s vysokou vlhkostí vnější atmosféry, ale ne deštěm. Tyto jevy nejsou vadou izolačního skla, jsou způsobeny atmosférickými podmínkami.